TRIO PALLADIO koncerts (IZPĀRDOTS)

TRIO PALLADIO koncerts (IZPĀRDOTS)

7 December, 19:00 | Ola Foundation
7. decembrī plkst. 19.00 kultūrtelpā Ola Foundation gaidāms neaizmirstams mūzikāls notikums- aizvadītā gada Lielās Mūzikas gada balvas ieguvēja, izcilā kameransambļa, Trio Palladio vienīgais šī gada koncerts Latvijā. Šajā vakarā dzirdēsim izsmalcinātu, īpaši šim vakaram veidotu programmu, kas Trio Palladio interpretācijā Latvijā skanēs pirmoreiz.

Trio Palladio sastāvā muzicē trīs spožas mūzikas zvaigznes, kas uzmirdzējušas uz pasaules skatuvēm- vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš. Katrs no viņiem ir spilgta, spēcīga personība, kurš savā karjerā saņēmis neskaitāmas godalgas, tostarp Lielās mūzikas balvas laureātu titulus.

Koncerta programma

Kopš pirmajiem koncertiem Trio Palladio mūziķi ir centušies katrā programmā atskaņot gan klasiskā repertuāra pamatvērtības, gan laikmetīgus skaņdarbus, īpaši izceļot latviešu autoru darbus. 7. decembra programma būs īpaši zīmīga: koncerta pirmajā daļā skanēs skaņdarbi no visu trīs Baltijas valstu komponistiem – Anatolijus Šenderovas no Lietuvas, Erkki-Svens Tūrs no Igaunijas un mūsu pašu Pēteris Vasks no Latvijas. Šim koncertam izvēlētie Baltijas opusi ir vienlaikus mūsdienīgi, bet arī kā no tālas aizvēstures nākuši, balstīti uz mūzikas valodas dziļākajiem stūrakmeņiem un vienlaikus ieskauti kādā nedefinējamā mistērijā.

Koncerta otrajā daļā izskanēs Šūberta gaiši melodiskais, liriskais, dejiskais Pirmais Klavieru trio darbs, kas ir paradoksāls darbs, jo top komponista dzīves pēdējā gadā, viņa veselībai pamazām izirstot, taču šī mūzika ir tiešs pretmets aukstajam biogrāfiskajam faktam — tā ir kā iemiesots, pāri malām plūstošs dzīvesprieks. Trio Palladio priecājas šo īpašo darbu atskaņot Ola Foundation mājīgajā mūzikas salonā, kur mūziķu un klausītāju nepastarpinātā kopā būšana, iespējams, atļaus pa mūzikas pavērtajām durvīm ielūkoties pašā Šūberta sirdī.

Trio Palladio mūziķi kopā spēlē jau desmit gadus, neskatoties uz to, ka tā dalībnieki dzīvo savā valstī – Itālijā, Anglijā un Latvijā. Ansambļa nosaukums izvēlēts par godu renesanses laikmeta ievērojamajam itāļu arhitektam Andream Pallādio (1508–1580).

Koncerts divās daļās. Starpbrīdis 30 minūtes

 

PROGRAMMĀ:

I

Anatolijus Šenderovas (1945-2019) - Dziesma un deja (2008)

Erkki-Sven Tüür (1959) - Fata morgana (2004)

Pēteris Vasks (1946) - Vientuļais eņģelis (2006/2019)

II

Francis Šūberts (1797-1828) - Klavieru Trio No.1 sibemol mažorā op.99 D898 (1828):

  1. Allegro moderato
  2. Andante un poco mosso

III. Scherzo: Allegro

  1. Rondo: Allegro vivace - Presto

 

Viesi aicināti ierasties no plkst. 18.15 uz glāzi sagaidīšanas vīna un aktuālo izstāžu apskati.

BIO

EVA BINDERE ir viena no Latvijas spožākajām vijolniecēm – izcilā soliste, kamermūziķe, orķestra koncertmeistare. Beidzamajos gados regulāri uzstājas ar Londonas Karaliskās Mūzikas koledžas profesora Jurija Žisļina vadīto orķestri. Kopš 2012. gada Eva ir arī koncertmeistara vietniece Oksfordas filharmoniskajā orķestrī, kur rezidējošais mākslinieks ir Maksims Vengerovs.

Eva bijusi ilggadēja Kremerata Baltica pirmā vijole (1997–2012). Ar šo orķestri uzstājusies visā pasaulē, spēlējot arī duetos un kameransambļos ar Gidonu Krēmeru. Kopā ar Kremerata Baltica domubiedriem Eva izveidoja kvartetu Euphonia – Lielās mūzikas balvas 2006 ieguvēju. Eva spēlējusi ar tādiem skatuves partneriem kā Pjērs Amojals, Reno Kapisons, Maksims Risanovs, Antuāns Tamestī, Žerārs Kosē, Jojo Ma, Gotjē Kapisons, Mario Brunello, Boriss Pergamenščikovs, Katja Skanavi, Martins Štatfelds, Leifs Uve Ansness u. d. c.

Evu aicinājuši par vieskoncertmeistari tādi kolektīvi kā Bergenas filharmoniskais orķestris, Kijevas kamerorķestris, Amsterdam Sinfonietta, Bāzeles kamerorķestris, Camerata Bern, kā arī Sinfonietta Basel, ar ko Eva devās Japānas tūrē.

No ir 2008. gada Eva Bindere ir JVLMA docētāja, kopš 2013. gada – asociētā profesore. Viņa sniedz meistarklases Latvijā un citviet pasaulē.  Eva mācījās vijolspēli Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un JVLMA pie Anetes Zvaigznes, Ulda Sprūdža un Andra Baumaņa. Pēc tam studēja Dalasā pie Eduarda Šmīdera un Bāzelē pie Rafaela Olega, kura klasi absolvēja 2003. gadā.

 


KRISTĪNE BLAUMANE ir viena no ievērojamākajām latviešu čellistēm, kas darbojas gan kā soliste, kamermūziķe, gan augsta līmeņa orķestra mūziķe.

Kristīne ir spēlējusi solo ar daudziem prestižiem orķestriem, tostarp Bāzeles kamerorķestri, Kremerata Baltica u.c. 22 gadu vecumā viņa kļuva par Amsterdam Sinfonietta pirmo čellu, kurā darbojās līdz 2010. gadam. Kopš 2007. gada viņa ir Londonas filharmoniskā orķestra čellu grupas vadītāja, kur viņas vadībā orķestris ir izpelnījies plašu atzinību.

Kristīne Blaumane ir divkārtēja Latvijas Lielās Mūzikas balvas laureāte (2005 un 2007), kas apliecina viņas izcilību un ieguldījumu mūzikas pasaulē.

Kopā ar vijolnieku Romanu Mintsu un altistu Maksimu Risanovu, Kristīne nodibināja trio ASCH. Šis ansamblis ir guvis plašu atpazīstamību, regulāri uzstājoties Lielbritānijā un citur Eiropā. Trio ASCH ir sniedzis koncertus arī slavenajās Vigmora un Pērsela zālēs Londonā, kur viņu uzstāšanās ir saņēmusi augstu novērtējumu.

 

 

REINIS ZARIŅŠ ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.

Uzsācis klavierspēles apguvi no septiņu gadu vecuma, Reinis debitēja kā solists ar orķestri jau desmit gadu vecumā, vēlāk guva godalgas vairākos starptautiskos pianistu konkursos. Reinis ir arī trīskārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011, 2013, 2015).

Viņš ir piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, Kremerata Baltica festivālā, Bātas, Norfolkas un Jaunskotijas starptautiskajos mūzikas festivālos. Viņš muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs — Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegī centra Veila zālē, Londonas Vigmorzālē, Maskavas Čaikovska zālē. Teicamā saskaņā spēlējis ar diriģentiem Andri Pogu, Atvaru Lakstīgalu, Aināru Rubiķi, Pjēru Bulēzu, Pēteru Etvešu, Pavlo Erasu-Kasado, Juhu Kangasu, Djego Masonu, kā arī muzicējis ar “Maskavas Virtuoziem”, Kremerata Baltica, Ostrobotnijas kamerorķestri un labākajiem Latvijas orķestriem. Viņa koncerti translēti BBC Radio 3, Polijas Valsts Radio un King FM raidstacijās.

Reiņa interese par mākslu sintēzi nes augļus gan sadarbībā ar gleznotāju Marilēnu Šiltkampu, fokusējoties uz mūzikas pārtapšanu gleznā koncerta laikā, gan uzvedumā Gadalaiki, kuru viņš izveidojis kopā ar laikmetīgās dejas horeogrāfu Kirilu Burlovu.

Reinis Zariņš ieskaņojis vairākus kritiķu augsti vērtētus diskus: studijas albumus Circus & Magic un Jāzeps Vītols. Works for solo piano, kā arī Volfganga Dārziņa Klavierkoncertu un Lūcijas Garūtas klaviermūziku. 2019. gadā iznācis Reiņa jaunākais albums Kreisleriana. Octagon ar Roberta Šūmaņa un Andra Dzenīša opusiem.

Pēc mācībām Mediņa un Dārziņa mūzikas skolās studiju gaitas Reini veda uz Jeila Universitātes Mūzikas skolu (ASV) un Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Nozīmīgākie skolotāji un padomdevēji Reiņa mūzikas ceļā ir bijuši Boriss Bermans, Kristofers Eltons, Rafi Haradžanjans un Renē Salaks.

turpināt lasīt