OLA
Ar cieņu pret Ķīpsalas apbūves mērogu un dabu pašā tās viducī starp simtgadīgām liepām un kupliem ozoliem padziļinājumā iesēdināta Ola – trīsstāvu betona un stikla ēka, arhitekta Ulda Pīlēna ideju kvintesence.
Katram elementam šeit ir gan funkcionāla, gan simboliska nozīme. Būvi apjož sešmetrīgas brīvstāvošas pienstikla plāksnes. No vienas puses tās apēno iekštelpas, no otras – arhitekts tās salīdzina ar mistiskajiem Stounhendžas akmens krāvumiem modernā materiālā un ar čaumalām, kas nolobās: «Ja olu sasit no ārpuses, tās ir vēl nedzimušas dzīvības beigas, bet, ja olu sasit no iekšpuses ar palīdzību no ārpuses, tas ir kā jauna sākums. Tas ir tas, ko mēģinām pateikt gan ar ārējo veidolu, gan ar saturu.» Ola ir mājvieta Ulda un Ilzes Pīlēnu izlolotajam fondam Ola Foundation, kas caur mākslu, mūziku, diskusijām un citām norisēm aicina izzināt sevi un pasauli.
ULDIS PĪLĒNS — ARHITEKTS
Olas arhitektūra ir telpa, kas attīstās kopā ar tajā esošajiem. Tā ir vieta, kas iemieso izziņas mākslu. Gan sevis, gan pasaules.
Arhitekta radošās un tehnoloģiskās vīzijas materializējušās ikvienā projekta detaļā, pat speciāli izgatavotos liftos, kuros izmantotie materiāli piešķir sienām virmojošu efektu un mazina «saspiestas kabīnes sajūtu». «Šeit viss līdz pēdējai skrūvītei ir Ulda dizains. Šis ēku komplekss divus gadus ir bijis kā radošā laboratorija,» piebilst Ilze. Fonda viesiem, kuri šeit apmetās, brīvi pieejamas ir abas ēkas, lai savā nodabā lasītu grāmatu, malkotu kafiju, meditētu vai baudītu mākslu. Šis princips aizgūts no muzejā ierīkotas naktsmītnes Naošimas salā Japānā.
Lai arī ārzemju ietekmju ir daudz, un Uldis Pīlēns uzsver – «mums ir jābūt atvērtiem pasaulei», Ola Foundation kompleksā maksimāli izmantots arī Latvijā radītais – no vietējiem būvmateriāliem līdz Nakts Mēbeles gultām un Studio Natural tekstilijām. Atslēgas vārds ir kvalitāte.