IEVA MAURĪTE UN DACE PĒTERSONE: TAVA ROKA

IEVA MAURĪTE UN DACE PĒTERSONE: TAVA ROKA

EDĪTE PAULS-VĪGNERE: AGE AT PLAY Reading IEVA MAURĪTE UN DACE PĒTERSONE: TAVA ROKA 3 minutes

No 4. jūlija kultūrtelpā Ola Foundation skatāma izstāde TAVA ROKA, kas apvieno divu izcilu mākslinieču - Ievas Maurītes un Daces Pētersones - darbus. Izstāde būs emocionāli piesātināts un vizuāli izteiksmīgs mākslas notikums, kas apliecinās māksliniecisko saikni starp divām paaudzēm. Izstāde ir Ievas Maurītes piemiņas veltījums viņas mammai Dacei Pētersonei.

Dace Pētersone (1944–2021) vislielāko sava aktīvā radošā darba daļu strādājusi mākslas keramikā gan ar mālu, fajansu un šamotu, gan porcelānu. Tajā pašā laikā neatņemama radošās darbības sastāvdaļa autores darbos visdažādākajos mēdijos vienmēr bijis zīmējums. Izstādē TAVA ROKA mākslinieces meita Ieva Maurīte izstāda Daces Pētersones lielformāta batikas un plašu zīmējumu ciklu uz metāla plāksnēm, daļa no kuriem, autores pēdējā sērija Apokalipse, iepriekš nav bijusi publiski apskatāma. No ievērojamā telpisko keramikas objektu klāsta būs izstādītas monumentālās, no akmens masas veidotās Rokas un porcelāna darbs no sērijas Pāvila vēstules.

Ievas Maurītes darbos galvenais izteiksmes līdzeklis ir līnija, askētisks, pat minimālistisks zīmējums uz monohroma fona. Izstādē eksponēti lielformāta darbi uz audekla.

Par izstādi viņa saka:

“Pola Gogēna pazīstamā darba saturiski tik ietilpīgais nosaukums “No kurienes mēs nākam/ Kas mēs esam/ Kurp mēs ejam“ (D'où Venons Nous / Que Sommes Nous / Où Allons Nous. P. Gauguin / 1897)  šeit varētu tikt papildināts ar “un Ko mēs satiekam savā ceļā”. Ir tik būtiski un tik skaisti, ja dzīvē mums laimējas satikt izcilus, patiesi radošus cilvēkus, vēl jo vairāk, ja viņi ir mums tik tuvu līdzās, jo tieši viņi ir tie, kas veido mūs, mūsu uztveri, mūsu rokrakstu. Izstāde “TAVA ROKA” ir veltījums manai mammai Dacei Pētersonei. Viņa bijusi ne tikai izcila keramiķe ar lielisku formas, plastikas, proporciju un kompozīcijas izjūtu, bet arī, un manā uztverē galvenokārt,  virtuoza zīmētāja, ko arī vēlos izcelt šajā izstādē, parādot mammas darbus citos materiālos, ne tikai keramikā.”

Apmeklētājiem iespēja satikties ar mākslinieci Ievu Maurīti 18.jūlijā plkst. 17.00-18.30. Rezervēt apmeklējumu

--------------------

Dace Pētersone (1944–2021) - profesionāla māksliniece, Latvijas keramikas zelta laikmeta spoža pārstāve. Latvijas Mākslas akadēmijā 2003.gadā ieguvusi  maģistra grādu mākslā. Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1981. gada.

Daces Pētersones darbi atrodas Valsts Mākslas muzeja Lietišķi dekoratīvās mākslas un Dizaina muzeja kolekcijā, Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijā. Dace Pētersone aktīvi izstādījusies gan Latvijā, gan ārzemēs, piemēram, Fajensā, Itālijā (1986), Ķelnē, Vācijā (1993), Barselonā, Spānijā (1998), Tallinā, Igaunijā (1989) u.c. Māksliniecei bijušas ievērojamas personālizstādes Rīgā, toreiz slavenajā, tā sauktajā Dieva ausī jeb Planetārijā, Galerijā M6, mākslas galerijā Pegazs, Rotko Mākslas centrā Daugavpilī u.c. Pēc studiju beigšanas Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļā (1974) viņa bija viena no keramikas studijas Logs dibinātājiem un aktīva tā dalībniece.

Ieva Maurīte - profesionāla māksliniece ar izkoptu individuālu rokrakstu. Pēc maģistra grāda mākslā iegūšanas Latvijas Mākslas akadēmijā 2000. gadā Maurīte papildinājusies starptautiskās rezidencēs Francijā, Vācijā, Lihtenšteinā, Īslandē un Japānā. Māksliniece aktīvi piedalījusies izstādēs Latvijā un ārzemēs, un sarīkojusi vairāk par divdesmit personālizstādēm. Par personālizstādi Zaļā līnija autore tikusi izvirzīta nominācijai Purvīša balvai, 2007. gadā ar darbu Zvaigžņotā debess uzvarējusi Swedbank konkursā Gada glezna. Ievas Maurītes darbi atrodas privātās un publiskās kolekcijās Latvijā, Itālijā, Igaunijā, Japānā, Francijā un ASV. Ieva Maurīte ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1998. gada.

 

 BATIKA | DACE PĒTERSONE

ZIRGI  | DACE PĒTERSONE

PORCELĀNS  | DACE PĒTERSONE

TAVA ROKA | IEVA MAURĪTE

SVEICIENS  | IEVA MAURĪTE

DACE PĒTERSONE

IEVA MAURĪTE